به وب سایت دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان خوش آمدید.

 
  
نوبت دهی اینترنتی پرسش از دکتر

عمل سزارین

توسط دکتر شهناز امینی تعداد بازدید: 15176 تگ ها:

c-section
سزارین چیست؟

داشتن فرزند آرزوی هر پدر و مادری است.کودک نعمتی است که شادی و نشاط را با وجود کودکانه خود برای والدین به ارمغان می‌آورد. مادر شدن از زيباترين دوران زندگي هر زني به شمار مي رود

تاریخچه سزارین :

اولین سزارین در دنیا کجا اتفاق افتاد و به چه علت؟

دانستن این مطلب بسیار جالب می باشد، وجود داستانی در شاهنامهٔ فردوسی مشخص می‌سازد که این شیوهٔ زایمان در ایران قدمتی هزاران ساله دارد. 

درشاهنامهٔ فردوسی، هنگامی که رودابه، همسر زال و مادر رستم قصد زایمان و به دنیاآوردن رستم را دارد به علت درشتی هیکل رستم با مشکل مواجه شده و درد بسیاری رامتحمل می‌شود. 

زال برای حل این مشکل و نجات جان همسر و فرزندش از سیمرغ کمک می‌خواهدو این پرندهٔ افسانه‌ای روشی که امروز به سزارین شهرت دارد را به زال آموزش می‌دهد.

در فرهنگ ایران این عمل نخستین بار برای زایش رستم انجام شده و ریشهٔ نام «رستم‌زایی» یا «رستمانه» از آنداستان است. 

در اروپا مشابه این روایت برای تولد سزار نقل می‌شود و ریشهٔ نام سزارین نیز از آن است. 

عمل سزارین

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام میشود؟ معمولا در 39 هفتگی انجام می شود.

اکثریت خانم ها ( در حدود80 درصد ) برای به دنیا آوردن فرزند خود روش زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند. چنانچه در روند تولد نوزادبه روش طبیعی مشکل و ریسک وجود داشته باشد، انجام جراحی سزارین اجتناب پذیر می گردد.

سزارین عبارتست از زایمان جنین از طریق ایجاد برش هایی در دیواره قدامی شکم و رحم .

انواع  برش سزارین:

بطور کلی دو نوع برش سزارین و جود دارد:

1-برش افقی یا برش( lscs ) که در اکثر انها استفاده می شود.

2- برش کلاسیک یا عمودی که ندرتا استفاده می شود و اسکار و جای بخیه بسیار ناخوشایندی به جا می گذارد.

امروزه در برخی از بیمارستان ها آمار حتی  80 در صد سزارین نیز گزارش شده است برخی پزشکان علت افزایش گرایش زنان به انتخاب سزارین را فرار از درد زایمان می دانند ولی عده ای دیگر مخاطرات فشار زایمانی روی سر بچه می دانند .

 در نگرش فرایندی و علت و معلولی به عوامل گسترش انجام زایمان به روش سزارین متوجه می شویم که این فرایند یک پروسه باعوامل  بسیار ، پیچیدگی های فراوان و از جمله وجود پزشک متخصص آموزش دیده  ، بخش خصوصی فعال ، تعرفه مشخص ، شرایط فرهنگی و اجتماعی مساعد، بیمه های درمانی و ...  و تا زمانیکه این شرایط مساعد وجود دارند، زمینه ساز انجام سزارین می باشند .

اخیرا در چند سال گذشته تلاش بسیار سودمندی در اگاهی دادن به بیماران به عمل امده است .

دلایل انجام زایمان سزارین

در برخی موارد وابسته به شرایط سلامتی مادر و نوزاد، سزارین نسبت به زایمان طبیعی گزینه ایمن‌تری برای مادر یا نوزاد است هر چند در مجموع عوارض سزارین به نسبت زایمان طبیعی بیشتر است. 


چرا در ایران آمار میزان سزارین به طور غیر متعارف بالا رفته است؟ 

علل زیادی برای این سوال وجود دارد و به گفته برخی متخصصین بارزترین علت آن پیشرفت پزشکی و تکنولوژی می باشد که در مواقع خطر برای مادر و جنین مفید واقع می شود 

برای مثال خطرات عمل جراحی برای مادر خیلی کاهش یافته است (به علت امکانات بیهوشی، انتقال خون و آنتی بیوتیکها). مراقبتهای نوزادی نیز

 پیشرفت کرده و خطرات سزارین برای نوزاد نیز کاهش یافته است. 

همچنین روشهای بهتری برای تعیین سلامت جنین در حین دردهای زایمانی وجود دارند. بنابراین بامشاهده علایم خطر برای جنین ویا مادر در حین دردهای زایمانی  می توان فوراً او را سزارین نمود.

 در حالی که این امکانات در۲۰ سال پیش وجود نداشت.یک علت دیگر از منشاء پزشکان می باشد. 

متأسفانه برخی از پزشکان به خاطر اینکه ریسک یک زایمان مثلاً با دستگاه (واکیوم و یا فورسپس) را متحمل نشوند فوراً بیمار را سزارین می کنند و البته هزینه بیشتری نیز صورت می کنند .

پزشک در شرایط زیر می‌تواند انجام سزارین را به مادر پیشنهاد کند:

شایع ترین دلیل برای انجام سزارین، عدم تطابق سرجنین با لگن مادر ( لگن كوچك،نوزاد بزرگ ):

:
 در شرایطی که با وجود انقباضات قوی طی چند ساعت، لگن به اندازه کافی باز نشده و یا سر نوزاد به قدری بزرگ باشد که نتواند از کانال تولد عبور کند، وضع حمل به شکل طبیعی امکان‌پذیر نبوده لذا پزشک سزارین را انجام می‌دهد.

زجر جنین به معنای تغییرات بارز در تعداد ضربان قلب جنین است ونوزاد اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند: 

اگر پزشک در مورد رسیدن اکسیژن به نوزاد نگران باشد و یا ضربان قلب نوزاد تغییر کرده باشد، سزارین بهترین گزینه برای زایمان خواهد بود.

طرز قرار گرفتن غیر عادی جنین : اگر جنین به صورت عرضی قرار گیرد امکان زایمان طبیعی وجود ندارد. 

در صورتی که پاهای جنین داخل لگن مادر باشد (سراو بالا باشد) در برخی موارد امکان زایمان طبیعی وجود دارد ولی اغلب مواقع سزارین راه انتخابی است

مادر چند قلو حامله باشد: گاهی زایمان دو قلوها به صورت طبیعی صورت می گیرد اما در اغلب موارد سزارین به عنوان بهترین راه انتخاب می شود. حاملگیهای بیش از دو قلو یی حتماً به صورت سزارین خاتمه می یابند . 

مشکلات مربوط به جفت : اگر جدا شدن زودرس جفت صورت گیرد و یا جفت بجای این که در قسمت فوقانی رحم واقع شود، بر روی دهانه رحم قرار گیرد (جفت سرراهی)، بهترین روش زایمان همان سزارین می باشد. 

بند ناف دچار مشکل شود: در شرایطی که یک حلقه از بند ناف در داخل لگن و جلوتر از نوزاد سُر بخورد و یا اینکه بند ناف حین انقباضات رحم فشرده شده باشد، سزارین می‌تواند تجویز شود.

نگرانی برای سلامتی مادر: در شرایطی که مادر دچار عارضه‌ای مانند بیماری‌های ناپایدار قلبی یا فشار خون بالا باشد که وضع حمل را خطرناک می‌سازد، پزشک سزارین را برای مادر تجویز می‌کند.

همچنین در موارد ابتلای مادر به عفونت‌هایی مانند تبخال در ناحیه تناسلی (Genital Herps) و یا ایدز (HIV) که احتمال انتقال آن به نوزاد حین تولد طبیعی وجود دارد، استفاده از سزارین توصیه می‌شود.

نگرانی برای سلامتی نوزاد: در برخی موارد، انجام سزارین برای نوزادی که شرایط رشد خاصی دارد مانند هیدروسفالی (افزایش مایع مغزی- نخاعی در جمجمه)، مناسب‌تر و ایمن‌تر است.

در صورت داشتن تجربه سزارین قبلی: با وجود داشتن سابقه سزارین (وابسته به نوع برش در رحم و فاکتورهای دیگر)، انجام زایمان طبیعی امکان‌پذیر است اما پزشک می‌تواند سزارین را تجویز کند .

  قبلاً اعتقاد براین بود که اگر یک بار سزارین انجام شد، باید همیشه سزارین تکرار شود. البته در برخی بیماران این قانون هنوز هم حاکم است ولی امروزه اعتقاد بر اینست که اگر علت سزارین قبلی در این حاملگی وجود ندارد .

(مثلاًحاملگی قبلی جنین بطور عرضی قرار داشته ولی دراین حاملگی جنین با باسر قرار دارد) و بیمار در یک بیمارستان مجهز قرار دارد می تواند تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان، زایمانی طبیعی انجام دهد.

مراحل عمل سزارین :

عمل سزارین چگونه انجام میشود :

مدت زمان عمل سزارین معمولاً 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشد که شامل مراحل زیر است:

پزشک در ناحیۀ شکم و رحم، برش‌هایی با طول 10 سانتی‌متر ایجاد خواهد کرد.

نوزاد از طریق این برش‌ها بیرون آورده خواهد شد. برخی اوقات ممکن است پزشک از انبرهای جراحی برای کمک کردن به خارج شدن سر نوزاد استفاده کند.

سپس نوزاد به صورت دقیق بررسی می‌شود.

بند ناف قطع شده و جفت جدا می‌گردد.

معمولا با تزریق ماده‌ای، رحم را منقبض می‌کنند تا خونریزی به حداقل برسد.

برای کاهش خطر ایجاد عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

سپس لایه‌های عضله، چربی و پوست به یکدیگر بخیه زده خواهد شد و زخم حاصل از برش پوشانده می‌شود.

در اولین فرصت می‌توانید نوزاد خود را بغل کنید. تماس پوست به پوست می‌تواند ارتباط اولیۀ شما با نوزاد را قوی‌تر کند و شیر دادن به نوزاد را ساده‌تر نماید.

در عمل سزارین، بی‌حسی نخاعی بهتر است یا موضعی؟

 بی‌حسی نخاعی برای زنانی که به روش سزارین زایمان می‌کنند مناسب‌تر است ، دراین روش بیهوشی با استفاده از دوز دارویی بسیار کم، سطح بی حسی بسیار خوبی برای جراحی‌های کمتر از پنح ساعت برای بیمار فراهم می‌کند .

روش اپیدورال اکنون ایمن‌ترین و کم‌عارضه‌ترین روش بی‌هوشی در سزارین محسوب می‌شود.

 مهم‌ترین مزایای اپیدورال نسبت به بی‌هوشی عمومی : 

1 - نیاز نداشتن به لوله‌گذاری تراشه است که برای  بازماندن راه‌های هوایی از طریق بینی و دهان صورت می‌گیرد 

 2 - شل کننده‌های عضلانی که قبل از بی‌هوشی عمومی حتماً باید تزریق شود.

عوارض بی حسی اپیدورال :

احتمال افت فشارخون، شایع‌ترین عارضه جانبی اپیدورال محسوب می‌شود که در یک سوم بارداران به شدت بروز می‌یابد.بروز خون‌ مردگی زیر پوست و حملات تشنجی نیز از عوارضی است که کمتر شایع است

از عوارض و خطرات احتمالی این اقدامات در حین بی‌هوشی عمومی .

1 -  احتمال بازگشت محتویات معده به داخل ریه به دلیل افزایش فشار رحم باردار روی معده .

2 -  اختلال در اکسیژن‌ رسانی به مادر حین لوله‌گذاری تراشه و اثر آن بر جنین است که این از عوارض سزارین برای نوزاد است .

 بصورت کلی بهترین نوع بیهوشی کدام است :

 در جراحی‌ها از هر دو روش موضعی و عمومی استفاده می‌شود که البته بستگی به نوع جراحی دارد اما هر چقدر که از بی حسی‌های موضعی استفاده کنیم خطرات بیهوشی عموما کمتر شده و مسلما بهتر است .

 

🔺تغذیه مادر پس از سزارین

توصیه می شود تا سه روز پس از سزارین از خوردن غذاهای نفاخ مثل میوه خام، آب میوه خام، آب میوه های کارخانه ای چون ساندیس و ...، حبوبات، پلو و خورشت بپرهیزید.

غذاهایی چون کباب، جوجه کباب، گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات پخته مثل هویج، کدو، سیب زمینی و آب رقیق کمپوت مناسب ترند.

در صورت یبوست از روغن زیتون، آلوخشک و انجیرخشک خیس کرده استفاده شود.

سعی کنید آب به میزان کافی مصرف نمایید، چرا که به رفع یبوست کمک می کند. از طرفی به علت شیردهی و خونریزی نیز به جایگزینی مایعات بدن نیاز دارید.

هنگام دفع ادرار و اجابت مزاج، برای جلوگیری از فشار به محل بخیه، از توالت فرنگی استفاده شود.


نام
ایمیل
نظر
 

سیستم پرسش و پاسخ

برای ثبت و پیگیری سوالات خود میتوانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

پیگیری سوال شما  ثبت سوال جدید مشاهده سوالات شایع
  
 

دکتر شهناز امینی

دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان در سال 1372 در رشته جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران با درجه عالی فارغ التحصیل گردید.

بیوگرافی کامل »
  
 
شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
یکشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
دوشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
سه شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
چهارشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
نوبت دهی اینترنتی