به وب سایت دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان خوش آمدید.

 
  
نوبت دهی اینترنتی پرسش از دکتر

تعیین جنسیت جنین در بارداری

توسط دکتر شهناز امینی تعداد بازدید: 14244 تگ ها:
Determine-the-sex-of-fetus

همواره زوج ها به این موضوع علاقه مند بوده ‌اند که جنسیت جنین را هر چه زودتر تشخیص دهند البته از دیرباز آدمی به این موضوع علاقه مند بوده‌است ، به طور طبیعی در مقابل هر 100 دختر، حدود 102 تا 105 پسر متولد می شوند .علاقه مندی در برخی زوج ها به داشتن یک جنس خاص ،حساسیت این تست را دوچندان کرده است حتی در میان عده ای از زوج های فرهیخته نیز این حساسیت دیده می شود.

 تعیین جنسیت در هفته های اول بارداری : 

با پیشرفت در دانش نوین ژنتیک پزشکی این امکان پدید آمده‌است که با بکارگیری روش های تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی بتوان به این مهم دست یافت و تعیین جنسیت را به دقت تعیین کرد.

از هفته 6 جنینی به بعد DNA جنین در خون مادر قابل تشخیص می باشد و در طول هفته 8 مقدار آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد که این امر امکان تشخیص قبل از تولد را با بررسی DNA جنین فراهم می آورد.

 حداقل زمان مناسب برای انجام این تست اواخر هفته هشتم جنینی است زیرا دقت این تست 90% است و از هفته دهم به 95% تا 99% مد. در این روش CC5 از خون مادر گرفته شده و DNA موجود در آن استخراج می گردد. سپس با استفاده از تکنیک های پیشرفته و حساس Real time PCR و با استفاده از پروب های اختصاصی مربوط به کروموزوم Y و همچنین روش Nested PCR، قطعات اختصاصی از کروموزوم Y غربال می گردد این تست یک آزمایش غربالگری بر روی خون مادر بوده و یک روش بی خطر است که هیچ اسیبی برای مادر یا جنین وی ایجاد نمی کند.

تعیین جنسیت در بارداری با این تکنیک متحول شده و دسترسی اسان و سریع می باشد،زیرا با سونوگرافی معمولا زودتر از هفته 16 بارداری امکان تشخیص برای جنسیت جنین در بارداری وجود ندارد. 

نحوه گزارش تست تعیین جنسیت جنین در بارداری :

1-  Positive: به معنی وجود کروموزوم Y در نمونه خون مادر می باشد که قطعاً از DNA جنین وارد شده است و در نتیجه جنین پسر می باشد. چنانچه حاملگی از نوع چند قلویی باشد با مثبت شدن تست فقط می توان گفت که حداقل یکی از جنین ها پسر است.

2-  Negative: به معنی عدم وجود کروموزوم Y بوده که به معنی دختر بودن جنین یا جنین ها می باشد.

عوامل تأثیرگذار در انجام این تست تعیین جنسیت و به عبارتی نتایج Positive و Negative کاذب عبارتند از:


1-  بالا بودن غلظت چربی خون مادر
2-  سندرم های احتمالی کروموزومی
3-  سابقه سقط جنین پسر کمتر از 7 ماه قبل از بارداری مجدد
4-  سابقه کیست تخمدان دو طرفه

ایا تعیین جنسیت در ماه اول بارداری امکانپذیر است ؟ برخی باور های عوامانه از طرز قرار گرفتن جنین و یا ضربان قلب حدس جنسیت چنین را در ماه اول دارند که پایه علمی ندارد .

تست تعیین جنسیت جنین در بارداری را در هفته چندم بارداری باید انجام داد؟

پاسخ :در هفته 9 الی 10 بهترین زمان است 


نام
ایمیل
نظر
 

سیستم پرسش و پاسخ

برای ثبت و پیگیری سوالات خود میتوانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

پیگیری سوال شما  ثبت سوال جدید مشاهده سوالات شایع
  
 

دکتر شهناز امینی

دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان در سال 1372 در رشته جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران با درجه عالی فارغ التحصیل گردید.

بیوگرافی کامل »
  
 
شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
یکشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
دوشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
سه شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
چهارشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
نوبت دهی اینترنتی