به وب سایت دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان خوش آمدید.

 
  
نوبت دهی اینترنتی پرسش از دکتر

مراقبت از پوست در بارداری

توسط دکتر شهناز امینی تعداد بازدید: 11195 تگ ها:
تغییرات پوستی در بارداری

 

جريان خون پوست


افزايش جريان خون پوست طي بارداري كمك مي كند تا اضافه حرارتي كه به دنبال افزايش متابوليسم توليد شده است ، زائل شود.

ديواره شكمي

در ماه هاي آخر بارداري ، معمولا خطوطي قرمز رنگ و كمي فرورفته بر روي پوست شكم و گاهي پستان ها و ران ها مشاهده مي شوند. اين خطوط را استرياهاي بارداري و يا علايم كشش مي نامند. در زنان مولتي پار ، علاوه براسترياهاي قرمز رنگ مربوط به بارداري فعلي ، خطوط نقره اي درخشان مربوط به آثار استرياهاي قبلي نيز معمولا مشاهده مي شوند.

قويترين عوامل خطر ساز عبارت بودند از : افزايش وزن در طول بارداري ، سن پايين مادر و سابقه خانوادگي پيگمانتاسيون
.

پيگمانتاسيون

اين عارضه در 90 درصد از زنان بروز مي نمايد .هيپرپيگمنتاسيون در زناني كه پوست تيره تري دارند. نمود بيشتري مي يابد. خط مياني پوست شكم كه خط سفيد نام دارد ،‌به ميزان قابل توجهي پيگمانته شده و به رنگ سياه مايل به قهوه اي در مي آيد و خط سياه ناميده مي شود. گهگاه لكه هاي قهوه اي نامنظمي بااندازه هاي متفاوت بر روي صورت و گردن تشكيل مي شوند كه كلوآسما يا ملاسماي بارداري نام دارند و همان به اصطلاح ماسك بارداري مي باشند. همچنين ممكن استپيگمانتاسيون آرئول و پوست نواحي تناسلي تشديد شود. اين تغييرات پيگماني پس اززايمان معمولا ناپديد شده و يا حداقل به ميزان قابل توجهي كاهش مي يابند. قرص هاي ضد بارداري نيز ممكن است موجب پيگمانتاسيون مشابهي شوند.

تغييرات پيگماني از انتهاي ماه دوم بارداري تا زمان ترم افزايش قابل توجهي مي يابندلذا مراقبت از پوست شکم در دوران بارداری بسیار با اهمیت می باشد.


تغييرات عروقي

آنژيوم هاي معروف به عنكبوت هاي عروقي در 3/2 از زنان سفيدپوست و تقريبا 10 درصد از زنان سياه پوست ايجاد مي شوند . اين ضايعات برجستگي هاي پوستي ظريف و قرمز رنگي هستند كه به ويژه بر روي صورت ، گردن ، بخش فوقاني قفسه سينه و بازوها ايجاد مي شوند و داراي انشعاباتي هستند كه از ضايعه مركزي خارج ميشوند .

قرمزی کف دست  (اريتم كف دست )در بارداري در 3/2 از زنان سفيد پوست و3/1 از زنان سياه پوست مشاهده مي شود که ممکن است به صورت نقاط منتشر در تمام کف دست یا فقط در برجستگی‌های کف دست باشد.

ماسک حاملگی

درنیمه دوم بارداری حدود 65% درصد زنان باردار بخصوصسبزه‌ها دچار این نوع تغییر رنگ می‌شوند. این تیرگی عموما لب بالا، گونه‌ها،پیشانی و چانه را درگیر می‌کند و در اثر تابش افتاب به پوست نیز گسترده می‌شود.این نواحی تیره عموما قهوه‌ای و در دو طرف یکسان هستند. ماسک حاملگی ممکن است بعداز زایمان از بین برود یا به درجاتی تخفیف و پایدار باقی بماند.

موبر‌ها

تحقیقات اثر سوئی را ازمصرف موبر‌ها در دوران بارداری نشان نداده‌اند چرا که این کرم‌ها یا محلول‌ها جذبپوست نمی‌شوند تنها مشکل این محصولات حساسیت‌زایی آن‌هاست. پس اگر سابقه حساسیت وجوددارد بهتر است از روش دیگری برای حذف مو‌ها استفاده شود. ضمنا توجه شود پوست بعضیاز خانم‌ها در دوران بارداری به شدت حساس‌تر از حالت عادی می‌شود بنابر این اصلحاست قبل از استعمال موبر ابتدا روی قسمت محدودی از پوست پشت ساعد تست حساسیت انجامشود. اگر بعد از ۲۴ ساعت واکنش حساسیت دیدهنشد برای زدودن موهای زاید از موبر استفاده شود.

استفاده از لیزر برای رفع استریا شکم پس از بارداری :

در درصدی از خانم ها موثر بوده و استریا را کاهش می دهد.


نام
ایمیل
نظر
 

سیستم پرسش و پاسخ

برای ثبت و پیگیری سوالات خود میتوانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

پیگیری سوال شما  ثبت سوال جدید مشاهده سوالات شایع
  
 

دکتر شهناز امینی

دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان در سال 1372 در رشته جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران با درجه عالی فارغ التحصیل گردید.

بیوگرافی کامل »
  
 
شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
یکشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
دوشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
سه شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
چهارشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
نوبت دهی اینترنتی