به وب سایت دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان خوش آمدید.

 
  
نوبت دهی اینترنتی پرسش از دکتر

کاریوتایپ چیست ؟

توسط دکتر شهناز امینی تعداد بازدید: 3417 تگ ها:
تمام خصوصیاتی که از پدر و مادر به فرزندان منتقل می شوند مانند رنگ مو، رنگ چشم، قد، هوش و...از طریق واحدهایی به نام ژن صورت می گیرد.

به طور کلی در انسان حدود 30 هزار ژن وجود دارد که وظیفه آن ها انتقال خصوصیات پدر و مادر به فرزندان است. این ژن ها بر روی اندامک هایی به نام کروموزوم سازماندهی شده اند که تعدادشان در انسان 24 جفت است 22 جفت کروموزوم غیر جنسی از شماره 1 تا 22 و 2 کروموزوم جنسی X و Y.
هر فرد از هر ژن و کروموزوم یک جفت دارد که یکی را از پدر و یکی را از مادر دریافت کرده است. همه انسان ها دارای 22 جفت کروموزوم غیر جنسی و یک جفت کروموزوم جنسی هستند یعنی مجموعاً دارای 46 کروموزوم می باشند. در افراد مذکر کروموزوم های جنسی شامل یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y است و در افراد مونث دو کروموزوم جنسی شامل دو کروموزوم X می باشد.
بنابراین وضعیت xx46 معرف جنسیت مونث و وضعیت xy46 معرف جنسیت مذکر است. برخی کروموزوم های (کاریوتایپ ها) غیر طبیعی شایع در انسان شامل x45 (سندرم ترنر)، xxy47 (سندرم کلاین فیلتر)، xxx47، xyy47 میباشند.
مناسب ترین زمان برای مشاهده و بررسی کروموزوم ها زمانی است که سلول در حال تقسیم سلولی است. در مرحله ای از تقسیم سلولی (مرحله متافاز)، کروموزوم ها به حداکثر تراکم خود رسیده و رنگ پذیر می گردند.
برای انجام کاریوتایپینگ و بررسی کروموزومی باید از سلول هایی استفاده شود که قابلیت رشد و تقسیم سریعی داشته باشند. برای این منظور مناسب ترین سلول ها، سلول های سفید خون بویژه لنفوسیت ها هستند.


نام
ایمیل
نظر
 

سیستم پرسش و پاسخ

برای ثبت و پیگیری سوالات خود میتوانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

پیگیری سوال شما  ثبت سوال جدید مشاهده سوالات شایع
  
 

دکتر شهناز امینی

دکتر شهناز امینی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان در سال 1372 در رشته جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران با درجه عالی فارغ التحصیل گردید.

بیوگرافی کامل »
  
 
شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
یکشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
دوشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
سه شنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
چهارشنبه ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰
نوبت دهی اینترنتی